biznes za 5 lat 4

GDZIE CHCESZ BYĆ BIZNESOWO ZA 5 LAT?0

Często rozmawiam z osobami, przedsiębiorcami, którzy nie do końca jeszcze wiedzą, czym chcą się zajmować w biznesie i w życiu albo nie mają pewności, czy idą w dobrym kierunku. Czy Ty też należysz do tej grupy? Spotykam się z opiniami, że tak naprawdę nigdy nie można być w stu procentach przekonanym o tym, że wybieram dobrą dla siebie drogę biznesową, że podejmuję właściwą decyzję. Z drugiej strony wśród klientów mojego programu ZAMIEŃ PASJĘ W BIZNES spotykam wiele osób, które budują swoją firmę na tak dużej pasji, że nie mają najmniejszych wątpliwości odnośnie tego, co chcą robić w biznesie. Jeśli o mnie chodzi od samego początku mojej kariery zawodowej, a nawet studiów miałam jasność, w jakim zawodzie chcę pracować, a później, jaki biznes chcę tworzyć. Choć oczywiście moje plany/ pomysł na siebie z biegiem lat ewaluowały, zmieniały się, to jednak zawsze potrafiłam rozpoznać swoją pasję i zawsze przejawiało się to tym, że podejmowałam konkretne, zdecydowana działania w wybranym kierunku. Dziś z perspektywy czasu, mogę z czystym sercem powiedzieć, że nie żałuję żadnej decyzji. I mimo, że z niektórych przedsięwzięć się wycofałam (jak chociażby praca na etacie), z innych pewnie się wycofam w przyszłości, to na daną chwilę dokonywałam najlepszych możliwych dla mnie wyborów.

Dla tych z Was, dla których jest to wyzwanie mam pewną propozycję. Rzeczywiście patrząc z perspektywy dnia dzisiejszego czasem trudno ocenić, czy robię dobrze, czy podejmuję słuszną decyzję, uzasadnioną inwestycję… Dlatego w takich sytuacjach warto spojrzeć na siebie i swoje plany długoterminowo. Zazwyczaj przeceniamy to, czego możemy dokonać w przeciągu roku, a nie doceniamy tego, czego możemy dokonać w okresie pięciu lat. Na ogół tak bardzo zniechęca nas brak szybkich efektów, a zapominamy, że biznes jest jednak przedsięwzięciem długodystansowym i że te największe i najważniejsze rezultaty nie pojawiają się od razu.

Spróbuj sprecyzować, gdzie chcesz być biznesowo za 5 lat? Wiem, że może to nie być proste pytanie. Zdaję sobie sprawę z tego, że nie da się do końca przewidzieć tego, jak będzie wyglądał wtedy rynek. Ale nie o taką skrupulatność chodzi w tym zadaniu. Nie chodzi nawet o to, że musisz bezwzględnie w 100% zrealizować wszystkie założenia swojego planu. To raczej jest nierealne. Niemniej taka długoterminowa prognoza daje Ci szerszą perspektywę. Pozwala Ci wyznaczyć najważniejsze obszary Twojego dalszego rozwoju- Twoje priorytety. I co najważniejsze, mobilizuje Cię do działania. A przecież bez działania nigdy tak naprawdę nie będziesz mieć pewności, czy dany pomysł to jest to, czym chcesz się zajmować. Zresztą wielu moich klientów coachingowych, którym pomogłam wystartować z działalnością potwierdza, że na początku naszej współpracy jeszcze nie byli do końca przekonani, czy idą w dobrym dla siebie kierunku, ale wraz ze zdobywaniem konkretnych doświadczeń (nawet jeśli nie od razu są w miejscu, w którym chcą być ze swoim biznesem) nie mają wątpliwości, że dany pomysł na firmę, to jest to, czym chcą się zajmować. Przyznam, że z dumą obserwuję, jak czyjeś zdecydowanie i determinacja z każdym miesiącem rosną.

Zatem, jak sobie wyobrażasz siebie biznesowo za 5 lat?

W jakim środowisku pracujesz? Jak wygląda Twoje otoczenie? Na jakim rynku działasz?

Czym się zajmujesz? Co należy do Twoich najważniejszych zadań? Jakie produkty/usługi oferujesz?

Jakie swoje umiejętności wykorzystujesz w codziennej pracy? Jaką stosujesz strategię?

Co Ci się najbardziej podoba w tym co robisz (za 5 lat)?

Co o sobie myślisz? Jakie emocje Ci towarzyszą? Kim jesteś?

Kto jeszcze korzysta z tego, co robisz, z tego, gdzie jesteś biznesowo? W jaki sposób inni na tym korzystają?

Odpowiedz na powyższe pytania i nie oceniaj odpowiedzi. Nie muszą być oczywiste.

Więcej inspiracji znajdziesz też w moim ebooku Od pomysłu do modelu biznesowego a także w grupie Zamień Pasję w Biznes, jaką prowadzę na fb. Zapraszam!

Dopóki nie wiesz dokąd zmierzasz, prawdopodobnie nie osiągniesz wyników, które będą Cię satysfakcjonować. Dopóki masz choćby najmniejsze wątpliwości, nie zaangażujesz się na 100% w działania. Dopóki nie spróbujesz, to się nie dowiesz.

Owocnej pracy z tworzeniem pięcioletniej perspektywy Twojego biznesu i Twojego życia!

Sylwia Zięba

Coach&Trener dla przedsiębiorczych osób, które rozwijają swoje biznesy

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress