start biznesu 4

JAK RUSZYĆ Z DZIAŁANIAMI BIZNESOWYMI?0

Uruchomienie biznesu lub nowego przedsięwzięcia nie jest prostą sprawą. Na ogół mamy wiele innych, bieżących obowiązków, które wydają nam się być ważniejsze i jakoś zawsze biorą górę. Do tego dochodzą jeszcze wątpliwości: czy sobie poradzę, od czego zacząć, co jest priorytetem, czy mój pomysł ma sens. A jak już nawet zaczniemy pojawia się szereg nieprzewidzianych sytuacji i początkowy entuzjazm potrafi szybko opaść.

Jednak pomimo, że te wszystkie trudności się pojawiają, wcale nie znaczy, że masz zrezygnować, że masz dalej tkwić w sytuacji, w której głównie myślisz o swoim pomyśle zamiast działać. Warto być świadomym tych procesów żeby nie stwierdzić po 3 miesiącch, że nie nadaję się do biznesu, żeby nie walczyć na siłę o klientów, ale by po prostu umieć realnie ocenić swoje możliwości i nie podejmować nieracjonalnych decyzji, a potem żałować, że np. nie potrzebnie wyrzuciłam/em pieniądze w błoto.

Na co zatem zwrócić uwagę wprowadzając nowy biznes na rynek? Jak się zmobilizować żeby w ogóle zacząć? I co zrobić żeby doprowadzić sprawę do końca, czyli wytrwać i zbudować prosperującą firmę?

Bez względu na to, na jakim jesteś etapie i czy uruchamiasz swój pierwszy biznes, czy nowy projekt w ramach działalności, którą już prowadzisz, ZACZNIJ OD DECYZJI. Zbyt często tą decyzję uzależniamy od tego, że „spróbuje i zobaczę co będzie”, zbyt często przed podjęciem tej decyzji powstrzymuje nas strach „a co jeśli mi się nie uda?”, zbyt często dajemy sobie podciąć skrzydła osobom, które podchodzą sceptycznie do naszego pomysłu.

Nie trać energii na zamartwianie się, czy Ci się uda, ale postanów już dzisiaj, że dołączysz do grona 20% najlepszych specjalistów w swojej branży.

Nie myśl o tym, czy Twoja firma się utrzyma na rynku, lecz zdecyduj już teraz, że stworzysz taką firmę, która będzie liczyć się na rynku.

Nie bój się tego, że możesz spotkać się z brakiem odzewu ze strony potencjalnych klientów, lepiej skoncentruj się na tym, jak odpowiadać na potrzeby ludzi, do których kierujesz swoją ofertę.

Zacznij od małych kroków, które już teraz z powodzeniem możesz wykonać. Budowanie biznesu jest procesem. Nie stworzysz firmy w 2-3 miesiące. Nie stworzysz tez marki w tak krótkim czasie. I prawdopodobnie nie osiągniesz stabilnych zarobków w pierwszym okresie. Choć oczywiście nie ma co uogólniać :) Jednak bez wątpienia już w tym momencie możesz przybliżyć się do swoich celów, możesz zacząć materializować swój pomysł i znacząco zwiększyć tym samym swoje szanse na sukces. Wypisz na kartce wszystkie te rzeczy, które możesz robić już dzisiaj żeby urzeczywistnić biznes, o jakim marzysz. A następnie zacznij je wdrażać!

Sprecyzuj, ile czasu dziennie jesteś w stanie przeznaczyć na nowe działania biznesowe. Wyznacz przedział minimalny i maksymalny np. od dwóch do pięciu godzin. I pilnuj tego żeby w wyznaczonym czasie nikt i nic nie było ważniejsze. Porozmawiaj ze swoimi bliskimi oraz z innymi znaczącymi osobami z Twojego otocznia i poinformuj ich o tym, że w wyznaczonych godzinach pracujesz nad tym konkretnym projektem. Ćwicz swoją własną samodyscyplinę w tym, aby trzymać się ustalonych godzin. Prawdopodobnie nie będzie to proste, a przynajmniej nie na początku. I tak pewnie zastanawiasz się, jak wydłużyć dobę :) ale niestety nikt za Ciebie tego nie zrobi- to Ty musisz dopilnować tego żeby Twój nowy biznes zaczął mieć swoje miejsce w Twoim życiu.

Jeśli potrzebujesz, zadbaj o mobilizację zewnętrzną. Wiadomo, pracując na swoim nie masz szefa, który będzie Cię kontrolował. I o to w zasadzie nam chodzi. Jednak ta sytuacja ma też swoje minusy. Czasem samemu ciężko sprężyć się do działania. Zwłaszcza, że te działania są dla nas na początku trudne i stresujące. Pomyśl, może w Twoim otoczeniu jest ktoś, kto mógłby Cię wesprzeć i systematycznie weryfikować Twoje postępy. Możesz też stworzyć grupę wsparcia z kilkoma innymi osobami, które budują swój biznes. Albo możesz skorzystać z fachowej pomocy coacha, mentora. Zresztą do mnie też wiele osób zgłasza się między innymi po taką pomoc- takiego solidnego, ale pozytywnego kopniaka biznesowego :)

Zdecyduj, z czego zrezygnujesz. Owszem, masz zapewne napięty grafik i niestety nie rozciągniesz doby. A może stety, bo wtedy miał(a)byś jeszcze więcej obowiązków. Nowe działania wymagają stworzenia odpowiedniej przestrzeni dla nich. I wcale nie twierdzę, że jest to łatwe. Jednak szczerze mówiąc, to, czy jesteś w stanie z czegoś zrezygnować na rzecz nowego biznesu, jaki chcesz wdrożyć świadczy o poziomie Twojej gotowości do tego, że tego dokonasz. Pamiętaj, że idealnych warunków nigdy nie będziesz mieć. Zatem czy jesteś gotowa/y zacząć dzisiaj? A jeśli tak, to odpowiedz od razu, z czego zrezygnujesz żeby mieć więcej czasu na swoje nowe działania biznesowe?

Jeżeli czujesz, że to jeszcze nie jest Twój moment- poczekaj. Bądź aktywna/y, przygotowuj się, ucz się, ale nie podejmuj zobowiązujących Cię decyzji, czy wręcz inwestycji. Musisz mieć pewność, że to jest kierunek dla Ciebie i że jesteś w stanie się tego podjąć właśnie teraz. Natomiast jeśli przeszkadza Ci już ciągłe myślenie o Twoim pomyśle, które nie jest poparte działaniami- zmobilizuj się! Pora przejść na kolejny etap ;)

A jeśli chcesz mogę Ci pomóc wystartować. Na początek zapraszam Cię na warsztat „Jestem swoim własnym szefem”- 18 października w WARSZAWIE, a 15 listopada w KRAKOWIE. Pomogłam już osobom takim jak Ty, chętnie pomogę również Tobie :)

Zapraszam Cię również do mojej grupy na fb Zamień Pasję w Biznes, gdzie czeka na Ciebie solidna inspiracja i praktyczne wskazówki biznesowe.

Sylwia Zięba

Coach&Trener dla przedsiębiorczych osób, które rozwijaja swoje biznesy

www.kapitalrozwoju.pl

P.S. Jaką jedną (najważniejszą dla Ciebie) radę zastosujesz z dzisiejszego artykułu?

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress