dobre nastawienie

ILE JEST WARTE DOBRE NASTAWIENIE W BIZNESIE?0

Jesteśmy społeczeństwem, dla którego zdobycie wiedzy nie stanowi już szczególnego problemu. Większość potrzebnych informacji możemy znaleźć w internecie albo podczas różnego rodzaju szkoleń, jakie dostępne są w ilościach lawinowych i w przeróżnej cenie. Obserwując swoich klientów podczas sesji coachingowych widzę, że na ogół dobrze wiemy, co trzeba robić, … a jednak często nie przekłada się to na naszą aktywność i/lub na rezultaty, do jakich dążymy.

Nie sztuką jest być przepracowanym. Nie chodzi też o to żeby ciągle się tylko przygotowywać do wdrożenia swoich planów biznesowych. I już na pewno nie warto podejmować zobowiązujących decyzji jedynie na fali entuzjazmu.
 

STRATEGIA jest jak najbardziej kluczowym aspektem biznesu, jest filarem każdej silnej firmy. Jednak sama strategia i samo działanie, to jeszcze nie wszystko. Bo jeżeli nie działasz aktywnie albo jeśli Twoje działania nie przynoszą satysfakcjonujących Cię wyników, to nie tyle dlatego, że czegoś nie potrafisz albo czegoś nie wiesz. To dlatego, że

– być może się boisz, czy sobie poradzę, czy mój pomysł ma rzeczywiście sens

– być może masz przed sobą tak dużą zmianę, że nie do koćca jesteś w stanie uwierzyć, że to może być dla Ciebie osiągalne

– być może już od jakiegoś czasu próbujesz wdrożyć swoje plany i jesteś  rozczarowana/y tym, że nie widzisz efektów, a to powoduje, że czujesz opór przed dalszymi działaniami

Każdy z tych przypadków pokazuje, że „problem” leży gdzieś indziej niż w samym działaniu. A mianowicie znajduje się on w Twoim podejściu. I nie piszę tego po to żeby Ci cokolwiek zarzucać. To jest ostatnia rzecz, na której mi zależy. Ty też nie powinnaś/ nie powinieneś zbyt wiele brać do siebie. Zwracając uwagę na kwestię Twojego nastawienia chcę Ci pokazać, gdzie najprawdopodobniej znajduje się rozwiązanie dla Ciebie. Nie ważne, czy Twoim celem jest zwiększenie zarobków, czy na przykład rozpoczęcie prowadzenia transmisji video. Aby opanować tak zwaną sferę techniczno- wiedzową potrzebujesz silnej motywacji wewnętrznej i przekonania, że Ci się uda.

Aby ten artykuł przyniósł Ci jak największą wartość pomyśl, co jest dla Ciebie takim najważniejszym na ten moment celem biznesowym albo wyzwaniem. Żeby opanować niezbędne umiejętności i żeby zdobyć potrzebną wiedzę, która pozwoli Ci zrealizować ten cel musi Ci się po prostu chcieć. Oceń w skali od 1 do 10, jak to jest teraz z tym chcę. Jeśli Twoja odpowiedź jest poniżej 10 poniższe wskazówki pozwolą Ci zwiększyć rezultaty i satysfakcję w porównaniu z tym, jakie teraz osiągasz.

Wypisz wszystkie powody, dlaczego to jest dla Ciebie ważne żeby osiągnąć cel, jaki masz przed sobą/ żeby wdrożyć przedsięwzięcie, które planujesz albo nad którym już pracujesz. Nawet jeśli teraz wydaje Ci się to oczywiste, to i tak wykonaj to zadanie. Na ogół koncentrujemy się na bardzo powierzchownych powodach. A to skutkuje tym, że niby wiem, że powinnam/ powinienem zrobić to, czy to, niby zależy mi na tym żeby wdrożyć dany projekt, ale z jakichś względów tego nie robię/ nie potrafię się zmobilizować/ nie mogę się do tego przyłożyć. Musisz uświadomić sobie swoje najważniejsze wartości, jakie zrealizujesz dzięki osiągnięciu planowanego celu. Zapewniam Cię, że Twoja determinacja znacząco wtedy wzrośnie.

Czerp jak najwięcej z każdego doświadczenia. Często jest tak, że oczywiście mamy swoje biznesowe marzenia i chcemy je urzeczywistnić. Jednak kiedy przychodzi do konkretnego działania, to z jakichś względów pojawia się zniechęcenie, wątpliwości, stres, presja. A to powoduje, że praca nad naszym projektem/ biznesem zaczyna przeradzać się w swego rodzaju walkę, zaczyna kosztować nas bardzo wiele energii. Myślę, że nie muszę tłumaczyć, jakie to ma przełożenie na wyniki. Niezwykle istotne jest, abyśmy umieli koncentrować się na danym zadaniu, być w pełni „tu i teraz” w trakcie wykonywania danej czynności. Tu kluczowy jest wybór priorytetów. W moim ebooku ZAMIEŃ PASJĘ W BIZNES znajdziesz matrycę zarządzania czasem, która pozwoli Ci dokonać priorytetyzacji zadań. Natomiast ogólnie warto trzymać się zasady, że w jednym momencie jest jedna zasadnicza rzecz do wykonania. Ona jest najważniejsza.

To, co mi osobiście też kiedyś bardzo pomogło, to umiejętność cieszenia się danym zadaniem. W którymś momencie zaczęło mi przeszkadzać to, że do zbyt wielu spraw podchodzę ze zniechęceniem, z większymi lub mniejszymi obawami. Dlatego postanowiłam zmienić swoje podejście. Tu nie tyle chodziło o same zadania i ich specyfikę, ale właśnie o mnie. Zdecydowałam, że chcę traktować poważnie wszystko co robię (bez względu na to, na jakim jestem etapie ze swoim biznesem), że chcę wykonywać każdą czynność najlepiej jak to możliwe, że chcę wykorzystywać swój czas w sposób wartościowy dla innych i/lub dla siebie. Każde doświadczenie i każde zadanie służy czemuś większemu. Doceniaj to co robisz. Rób to, co jest dla Ciebie rzeczywiście ważne.

Koncentruj się na tym, czego chcesz, a nie na tym, czego się boisz. Do tej maksymy często wracam w swoich artykułach, ale uważam, że jest ona bezcenna, a wciąż stanowi dla wielu z nas wyzwanie. Świetnym rozwiązaniem są tutaj wizualizacje. Im więcej pozytywnych emocji towarzyszy Ci kiedy myślisz o swoim celu, tym więcej osiągniesz, tym silniejsza będzie Twoja motywacja. Praktykuj wizualizację codziennie. Wyobrażaj sobie najlepszy możliwy rezultat każdego swojego działania. Działaj tak, jak gdyby osiągnięcie danego celu było tylko kwestią czasu.

Dobre nastawienie jest na wagę złota. Nie zawsze przychodzi łatwo. Na co dzień narażeni jesteśmy na wiele trudnych sytuacji w biznesie, które mogą skutecznie zasiać w nas wątpliwości, czy wywołać zniechęcenie. Ale pamiętaj, że zawsze masz wybór. Teraz możesz świadomie zdecydować, jaką postawę wybierasz. Każdego dnia pracuj nad takim nastawieniem, które będzie Cię wspierać w realizacji Twoich marzeń i Twoich celów biznesowych.

A jaka jest Twoja złota zasada sukcesu w biznesie? Podziel się w komentarzu.

Sylwia Zięba

Kapitał Rozwoju

Kwestię dobrego nastawienia w biznesie i w sprzedaży poruszam też na moich warsztatach JESTEM SWOIM WŁASNYM SZEFEM- najbliższe w Warszawie i POKOCHAJ SPRZEDAŻ- najbliższe w Lublinie i w Katowicach. Jeśli czujesz, że zmieniając swoje podejście możesz zmienić swoje efekty, przyjdź koniecznie na szkolenie.

Zapraszam Cię też do skorzystania z mojego mini kursu mailowego „OD POMYSŁU DO MODELU BIZNESOWEGO”. Przez 12 tygodni będziesz otrzymywać ode mnie w formie gratisowej solidną dawkę wartościowej wiedzy i wskazówek odnośnie tego, jak działać w biznesie skutecznie i z dobrym nastawieniem . Dołącz do grupy ponad 200 osób, które skorzystały już z tych materiałów. Zapisać możesz się podając swój adres mailowy w formularzu poniżej.

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress